"Droggá válik, hogy szükség legyen rá"
(Máté Gábor, Szétszórt elmék, 302 o. Libri)
Ha a csecsemő bármilyen okból kifolyólag nem érzi, hogy feltétel nélkül el van fogadva, akkor ez a vágy kielégítetlen marad és egész lényével arra törekszik majd, hogy vágyjanak rá, léte önmagában nem ér semmit, céltalan, oktalan, nincs értelme. Nem tudja magát definiálni, csak úgy saját magában. Kell hozzá mindig valami más, vagy valaki más, hogy létét igazolni tudja maga és mások előtt.
Az egyik legfontosabb motiválóerő a kapcsolatban a nélkülözhetetlenség érzése, tehát az, hogy függővé tegye a másikat általa, hogy tőle függjön, miközben ő függött teljes mértékben tőle. Az igazi kapcsolódás és találkozás helyett egy primer szükséglet kielégíthetetlen vágya lett a tárgy, olyan étvágyat kielégítendő, ami így nem csillapítható.
A feltétlen önbecsülés helyett a feltételes önbecsülés, az önbecsülés hamis árnyéka azt jelenti, hogy nem az számit, hogy ki ő valójában, hanem az, hogy mit tesz és mit gondolnak róla. Ezért aztán számtalan kompenzáció alakul ki, többek között a figyelemfelhívás az egyik ilyen fontos mítosz. Ez a mítosz azt sugallja, hogy az a lényeges szempont, hogy vele foglalkozzanak és ezért bármit hajlandó megtenni. Természetesen korántsem erről van szó. Folyamatos megerősítésre van szüksége ahhoz, hogy a létét igazolni tudja saját maga számára, ezért ha nem figyelnek rá, akkor úgy érzi, hogy ő nem számit, és .. (nincs befejezve a mondat). Ez nem tudatos, nem akaratlagos döntés, hanem egy olyan belső hiány, aminek a megtöltését kívülről várja, hogy betöltődjön. Kételkedése önmagában pillanatról pillanatra előbújik, tehát folyamatosan harcol önmagával. Nem elég egyszer maga számára bebizonyítania, hogy fontos, hanem újra és újra meg kell erősítenie a fontosságát. Ez elég fárasztó és idegesítő tevékenység
(Máté Gabor, i.m. 302. oldal tartalma az én átiratomban lett megirva )
A csecsemő primér tapasztalata, hogy nem fogadják el feltétel nélkül. Nem hibáztatunk itt senkit, egyszerűen csak a tapasztalat maga ez - ebben az esetben csecsemő tudatában, vagy tudattalanjában - ez a kettő még nem vált külön - az alakul ki, hogy valamit tenni kell, feltételhez van kötve, hogy rá figyeljenek, hogy a létének örüljenek. Ezért attól fél, hogy a szülőtől való elszakítottságában el lesz vágva a valóságtól. Ennek következtében egy olyan szorongáskör alakul ki, amiben folyamatossá válik ez a hátsó figyelem arra vonatkozóan, hogy biztonságban érezze magát. Retteg az elutasítástól és kielégítetlenül nagy igénye van arra hogy mások vágyjanak rá.
" Az ember arra hivatott, hogy kiteljesítse a benne rejlő mind nemesebb lehetőségeit. A fogantatás pillanatától kezdve szellemi szabadságra és értelem megvalósítására teremtetett...A felfedezői spontaneitás, amivel magyarázható az az, hogy vannak felnőttek, akik talán évekig megrekedtek egy infantilis függőségi szinten, ugrásszerű fejlődésnek indulnak, ha felfigyelnek a szabadság és emberi méltóság hívó szavára."
(Elisabeth Lukas, Szabadság és identitás, 38-39. old. Libri, Értelmes Élet sorozat)
A függősség eredeti oka, a fájdalom elkerülése, tehát egyfajta fájdalomcsillapítóként is működik számunkra. Egyetlen megoldásként azt látjuk, hogy a fájdalommal szembe kell nézni, megbarátkozni, birtokba venni és erőforrásként integrálni. Ezek a fájdalomérzések mélyen a tudattalanban vannak beágyazódva és irányítják a vegetatív idegrendszer működését. Az elhallgatott gyökerek mélabús könnyeit forrásként megélni több generáció alatt lehetséges. Elővarázsolni akaratlagosan a fájdalmat nem biztonságos, csak terápiás keretek között, bizonyos tudatállapotban. Amikor a hétköznapi szituációban ezt az állapotot megfigyeljük, akkor érdemes elkapni azt a pillanatot, amikor az étvágy még nem csillapíthatatlan, csak kezd előjönni alattomosan a sötétből. Ezt az átmeneti állapotot rohamként is definiálnám, ami jön és elmúlik. Ha nagyon megkívánok egy cigarettát és várok a meggyújtásával, azzal késleltetem a vágy kielégítését és tanítom a függőségemet arra, hogy nem ő a főnök. Az egy másodlagos kérdés, hogy a cigaretta milyen célt szolgál a számomra, mit szeretnék vele elfedni, milyen fájdalmat. Az is lehet, hogy a vágy egy időre elmúlik. A folyamat megfigyelésének folyamata adhat betekintést a saját függőségünk természetébe és ezáltal közelebb kerülhetünk ahhoz a megoldáshoz, ami a függőség okának megszüntetését jelenti.
Természetesen nem kell mindenhol az okokat firtatni és nem mindig kell megoldani a problémát. Gyakran eszembe jut Márai, amikor meghalt a felesége, rágyújtott. Mondta, hogy ez a cigaretta életmentő volt, mert belehalt volna, ha nem tud rágyújtani akkor, amikor feleségének a halálát megtudta. Nyomós indok. Ez egy elég egyedi történet, és Márai hihetetlen fegyelméről tanúskodik, jó róla példát venni.